Ako to všetko začalo? Dagmara Kowalská o svojej láske s motocyklom

5 mar 2022
Ako to všetko začalo? Dagmara Kowalská o svojej láske s motocyklom

Dovolím si tvrdiť, že motocykle som milovala ešte skôr, ako som sa narodila... Samozrejme, trvalo dlho, kým som si to uvedomila ;)

Motocykle zapísané v génoch

A všetko sa to začalo tým, že som prevzala vášeň od svojich rodičov. Moja mama v pokročilom štádiu tehotenstva nevynechala ani jeden speedwayový zápas Bydgoszcz Polonia a môj otec bol roky verným fanúšikom. Moji starí rodičia tiež chodili na speedway, takže môžem smelo povedať, že mám v krvi nádych éteru. Každopádne, dodnes speedwayu fandím a navštevujem štadióny tak často, ako sa len dá, ale trvalo mi príliš dlho, kým som spoznala jednokolky z pohľadu jazdca.

Prvé kroky - z "batohára" na vodiča

Spomínam si na jednu jazdu v hmle s o dva roky starším strýkom po vidieku na nejakom jednoduchom skútri, potom so šéfom showroomu Harley Davidson na varšavských rýchlostných cestách a nakoniec s bratrancom Rafalom ako batôžkom. Zaujímavá skúsenosť, ale nie veľmi pohodlná. Som typ jazdca, ktorý nerád sedí na boku, nieto ešte vzadu. Oveľa radšej si vezmem volant. A tak sa pred pár peknými rokmi stalo, že som sa na parkovisku jedného rádia rozhodola vyskúšať Vespu môjho redakčného kolegu. Krútila som riadidlami, vytrhla som sa z koreňov, ale nejakým zázrakom som našla brzdu a zastavila jednokolku tesne pred predsedovým autom, ktoré parkovalo neďaleko. - Ach bože, pomyslela som si vtedy - odlož ten prístroj, nie je to pre teba. Pokorne som zoskočila z Vespy, vypla motor a s rukou na srdci som tlačila skúter smerom k majiteľovi a sľúbila som si, že už nikdy nesadnem na jednokolku.

Čo keby ste to skúsila znova?

To by bol pravdepodobne koniec môjho dobrodružstva s jednokolkami, keby ma nepozvali na podujatie Svet motocyklov vo varšavskej štvrti Bemowo, kde sa zúčastnili inštruktori, skútre a motorky s objemom motora do 125 cm. Rozum kričal: - Nejazdi, nie je to pre teba! Srdce ma pobádalo: - Hej, toto je najlepšie miesto, kde zistíš, či ťa to baví alebo nie! Choď a urob to hneď!  Samozrejme, že som išla. Pozrela som si niekoľko skútrov a dve motorky, cítila som vietor na koži, páčilo sa mi to. Mimochodom, zapojila som sa do súťaže, odfotila som skúter s nízko letiacim lietadlom, zverejnila ho na Instagrame a vyhrala prilbu LS2. Náhoda? Nemyslím si to. A keďže už mám prilbu, myslela som si, že rada jazdím na jednokolkách, zvládnem váhu kolobežiek ( motorky už menej), tak možno by ste chceli vedieť, čo bolo ďalej?

Potom prišla pandémia, ktorá opäť schladila moje úmysly, ale keď sa vrátila relatívna normálnosť a obrovské dopravné zápchy v meste a na mojom e-maile sa pravidelne objavovali marketingové správy Vespa, cit pre jednokolky sa vrátil a s dvojnásobnou silou. Pre istotu som si na niekoľko hodín požičala elektrický skúter a spadla som do toho ako slivka do kompótu. Rozhodla som sa konať, prostredníctvom priateľa ( vďaka Norbert ) som kontaktovala Vespu a vyzdvihla som si svoje prvé vozidlo na testovanie. Vymenila som sandále za tenisky z vysokým kotníkom, nasadila som si prilbu a rukavice, ktoré som si kúpila v predajni, a radostne, dalo by sa povedať nereflektovane, v šortkách a tričku, som sa ponáhľala do centra Varšavy.

Čakalo ma 19 kilometrov, na tachometri som mala závratných 40 km/h a našťastie som to zvládola bez nástrah, ale mokrá od hlavy až po päty, trochu kvôli neznesiteľnému teplu a trochu kvôli stresu, ktorý som pociťovala počas cesty. V tom čase som ešte nemyslela na poriadne motorkárske veci, užívala som si jazdu na skútri v horúčavách v talianskom štýle: viete, letné šaty, prilba, rukavice a členkové topánky (na to som si spomenula zakaždým). V tej fáze som dokonca žartovala, že by som sa rozosmiala do plaču, keby mi niekto rok predtým povedal, že v 30-stupňových horúčavách treba nosiť rukavice.

Oblečte sa!

Starší kamaráti motorkári oblečení v motorkárskom oblečení sa na mňa zhovievavo pozerali: - Milé dieťa, na rukách a nohách máš niečo, čo keď spadneš, zoderie ti kožu až na mäso. - Dobre, ja viem, ale je horúco, no tak, veď jazdím len na skútri, nebudem sa tlačiť na motorke - odmietala som dobré rady kolegov, kým jeden z nich nenavrhol malý test. - Dynamicky prechádzaj vonkajšou stranou ruky po betóne a uvidíš, čo sa stane, navrhol Marcus. Vyskúšala som to, bolelo to, poškodila som si pokožku.- Vynásob túto bolesť 60 km/h a vieš, čo sa stane? - spýtal sa ako prísny učiteľ. - Ja viem!" sklopila som uši a odvtedy som na každú jazdu na skútri nosila jednoduchú koženú bundu a večer džínsy. Nie je to veľká ochrana, však?

Dnes to viem, pretože som sa šťastnou náhodou stretla s výrobcom motocyklového oblečenia Modeka. Vyskúšala som džínsy s chráničmi od spoločnosti City Nomad Wear, koženú bundu s kapucňou a chráničmi lakťov a rukavice v letnom období a kožené zateplené verzie s tvarovanou ochranou kĺbov Modeka. Vyskúšala som aj zimnú verziu bundy Modeka, funguje skvele, keď sa teplota pohybuje okolo 5-10 stupňov a môžem sa v nej pohybovať ako bábika bez toho, aby som uviazla v zápche ;)

Sezóna slobody

Čo sa zmenilo v mojom oblečení na motorku Vespa? V prvom rade to nie je len oblečenie na motorku, dobre sa hodí aj na skúter, upúta pozornosť ostatných jazdcov na jednokolkách a navyše v ňom môžete ísť na obchodné stretnutie, do práce , a dokonca aj do kina. Pokojne vám poviem, že divadelnú sezónu 2022 som začala v motorkárskom oblečení ;) Vyzerám štýlovo a profesionálne, ale hlavne som chránená od hlavy až po päty a je mi jednoducho teplo. Za letných večerov, keď som ešte cestovala v šatách, a nedajbože, aby som dámam nedala za pravdu, som musela prejsť cez jeden z mostov, cítila som, ako mi na telo naráža hmyz a prenikavý poryv vetra - bolo to nepríjemné. A stačilo si obliecť koženú bundu a problém nenávratne zmizol. Preč sú aj nepríjemné dopravné zápchy, pretože aj počas chladnejších dní môžem nasadnúť na skúter a niekam sa odviezť bez toho, aby som cestou chytila chrípku.

Ja viem: celé Taliansko jazdí na skútroch vo vzdušnom oblečení a žabkách, ale Taliansko má iné podnebie, iné počasie a trochu iný prístup k jednokolkám. V našej krajine sa to našťastie tiež mení, ale kým sa to zmení k ešte lepšiemu, zostanem pri svojom motorkárskom oblečení so značkou Modeka a City Nomad. Týmto spôsobom predlžujem obdobie slobody.